Kancelaria Prawna Budnik, Posnow i Partnerzy wspierała prawnie AEC Sp. z o.o. z siedzibą w Andrychowie oraz Gminę Andrychów przy transakcji zakupu sieci przesyłowej (sieci dystrybucyjnej). Szeroka współpraca z Panem Burmistrzem Andrychowa Tomaszem Żakiem, Przewodniczącym Rady Nadzorczej AEC Sp. z o.o. Panem Mirosławem Wasztylem oraz Prezesem Zarządu AEC Sp. z o.o. Panem Mirosławem Nowakiem pozwoliła na wypracowanie kształtu kontraktu, który umożliwił powrót majątku energetycznego i ciepłowniczego do gminnej spółki.
Porównaj artykuł: Sieci wróciły do Andrychowa
Transakcja zakupu sieci
Strony ustaliły ostateczny kształt umowy, w konsekwencji czego w dniu 21 kwietnia 2022 r .doszło do zawarcia przez Pana Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka, Przewodniczącego Rady Nadzorczej AEC Sp. z o.o. Pana Mirosława Wasztyla oraz Prezesa AEC Sp. z o.o. Pana Mirosława Nowaka umowy sprzedaży sieci dystrybucyjnej.
Finalizację kontraktu poprzedzały ponadroczne negocjacje oraz intensywna praca zespołów prawnych nad warunkami transakcji. Szczególnym mechanizmem ochrony interesów Kupującego jest umowa rachunku rozliczeń warunkowych (rachunek ESCROW). Rachunek ten uruchamia ochronę Kupującego na wypadek ujawnienia się określonych wad prawnych. Środki wpłacone na rachunek ESCROW będą odpowiednio zabezpieczone na wypadek jakichkolwiek sytuacji, mogących wpłynąć na interes prawny AEC Sp. z o.o. oraz Gminy Andrychów w związku z zawarciem transakcji.
Sieć przesyłowa – dostawy energii dla Gminy
Nabycie prawa własności do sieci dystrybucyjnej położonej w Andrychowie przez AEC Sp. z o.o. ma na celu zapewnienie mieszkańcom Gminy Andrychów nieprzerwanych dostaw energii cieplnej oraz elektrycznej. Przejęcie własności sieci pozwoli na przeprowadzenie odpowiednich konserwacji oraz inwestycji komunalnych, z budową nowego zakładu energetycznego, wykorzystującego także odnawialne źródła energii, na czele. Wsparcie dla zakupu sieci przesyłowej przez AEC Sp. z o.o. konsekwentnie, przez cały okres prowadzenia rozmów, udzielała również Gmina Andrychów. Gmina podjęła kroki prawne w celu realizacji transakcji. Udzielono zgody na ustanowienie odpowiednich zabezpieczeń transakcji na mieniu gminnym oraz dokapitalizowano spółkę komunalna AEC Sp. z o.o.
Nabycie infrastruktury przesyłowej o wartości ponad 7 milionów złotych nie tylko stanowi ważny krok dla władz Gminy Andrychów prowadzący do realizacji zadań własnych gminy w przedmiocie zapewnienia dostaw energii, ale stanowi również przyczynek do dalszego rozwoju energetycznego Gminy poprzez ułatwienie realizacji kluczowej dla Gminy Andrychów inwestycji niskoemisyjnego systemu energetycznego w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego – elektrowni na odpadach komunalnych, synergicznie uzupełnioną odnawialnymi źródłami energii, w tym utylizacją i unieszkodliwianiem odpadów, osadów ściekowych w oparciu o niskotemperaturowe zagazowanie i katalizę.
Ze strony Kancelarii, Sprzedających w trakcie rozmów, negocjacji oraz na czynnościach zamknięcia, reprezentowali radca prawny Krzysztof Mitoraj oraz adwokat Maciej Mnitowski. Zespół prawny, zajmujący się szczegółową analizę ryzyk związanych z zawarciem kontraktu, wspierał również adwokat Damian Kowalczyk.
Porównaj artykuł: Infrastruktura i energetyka