VII Edycja Turnieju Debat Oksfordzkichodbędzie się w dniach 13 i 14 grudnia 2024 r. w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Osiem szkół ponadpodstawowych, które w dotychczasowych edycjach konkursu zajęły pierwsze lub drugie miejsca, weźmie udział w serii debat eliminacyjnych oraz w wielkim finale.
Kancelaria Prawna Budnik, Posnow i Partnerzy objęła wydarzenie swoim patronatem merytorycznym.
VII Edycja Turnieju Debat Oksfordzkich – zasady wydarzenia
Debata oksfordzka to format sformalizowanej debaty naukowej, zazwyczaj szkolnej lub akademickiej, w której naprzeciw siebie stają dwie strony. Jedna drużyna wychodzi z propozycją narzuconej przez organizatorów tezy, a druga stanowi jej opozycję. Głównym celem jest merytoryczne udowodnienie poprawności swojego stanowiska – propozycja wykazuje poprawność swojej tezy, a opozycja dąży do jej obalenia. Uczestnicy poznają tezę debaty z określonym wyprzedzeniem. W tej edycji turnieju organizatorzy ogłoszą je na dwa tygodnie przed właściwym wydarzeniem, co umożliwi uczestnikom dokładne przygotowanie merytoryczne. Teza finałowa zostanie natomiast ujawniona zaledwie 24 godziny przed wielkim finałem, co dodatkowo przetestuje umiejętności szybkiego myślenia i konstruowania argumentacji przez uczestników. Znaczącym utrudnieniem jest także fakt, iż strony – propozycja lub opozycja – zostaną rozlosowane bezpośrednio przed samą debatą. Wobec powyższego uczestnicy muszą przygotować się na obie ewentualności.
W debacie oksfordzkiej drużyny składają się z czterech mówców, z których każdy posiada określoną rolę. Wypowiedzi przebiegają naprzemiennie według wcześniej ustalonego porządku. Po pierwsze istotne jest zdefiniowanie pojęć zawartych w tezie, zwięzłe wprowadzenie do tematu oraz zarysowanie stanowiska. Dalej drugi mówca przedstawia już kluczowe argumenty. Trzeci przeprowadza kontrargumentacje wobec argumentów strony przeciwnej, tzw. replikę. Czwarty mówca podsumowuje debatę, bez możliwości dodawania argumentów nieujętych przez poprzedników. Możliwe jest zadanie pytania osobie, która aktualnie przemawia.
W organizacji debaty ważne są także stanowiska nadzorujące jej przebieg. Marszałek, którego rolę w niniejszym turnieju pełnić będzie Zespół Merytoryczny, czuwa nad prawidłowością przeprowadzonej debaty, jej standardami oraz zasadami fair play. O wygranej natomiast zadecyduje jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele zawodów prawniczych, środowiska debatanckiego oraz Fundacji Court Watch Polska.
Szkolenia uczestników
Przed właściwym turniejem uczestnicy mają możliwość skorzystania z prowadzonych przez wykwalifikowanych praktyków szkoleń z argumentacji prawniczej. Dla zapewnienia równego dostępu organizatorzy przeprowadzą przedmiotowe zajęcia zdalnie. Szkolenia dostarczą uczestnikom niezbędne narzędzia i techniki, które pozwolą im formułować skuteczne argumenty oraz bronić swoich tez.
Zmiany w formule wydarzenia
W VII edycji wydarzenia organizator zrezygnował z kilku etapów kwalifikacyjnych, zawężając ramy turnieju do dwóch dni. W ich trakcie uczestnicy odbędą kilkanaście debat, aż dojdą do wielkiego finału. Innymi słowy w tym roku skupiono się przede wszystkim na fazie finałowej. Powyższe zmiany mają w ocenie organizatorów stanowić odpowiedź na potrzeby rozwoju i profesjonalizacji przedmiotowej inicjatywy.
Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie organizatora: VII Turniej Debat Oksfordzkich
Znaczenie debat
Debaty oksfordzkie pełnią istotną rolę w kształtowaniu młodych prawników. Umożliwiają nie tylko rozwinięcie – oraz sprawdzenie w praktyce – swoich umiejętności retorycznych i argumentacyjnych, ale także rozwijanie krytycznego myślenia i umiejętności analitycznych. Istotnym jest, iż uczestnicy wcale nie muszą zgadzać się osobiście z bronioną tezą – powinni stawiać merytorycznie skonstruowane argumenty bez względu na ich wewnętrzne przekonania. Powyższe wpływa na zdolności związane z empatią i zrozumieniem stanowisk swoich życiowych interlokutorów, a nawet całych grup społecznych. Debaty te stają się więc platformą do dyskusji nad kluczowymi społecznie i prawnie kwestiami. Można mieć nadzieję, że merytoryczne rozmowy w kontrolowanych warunkach debat oksfordzkich będą mieć realne przełożenie na rzeczywiste społeczeństwo.
Zapraszamy do śledzenia tego wyjątkowego wydarzenia i kibicowania młodym debatującym!
Porównaj artykuł: Projekt POPULARYZACJA – Uniwersytet SWPS
Opracował: Wiktor Kóska