W czasopiśmie „Acta Iuridica Resoviensia” (2022/1) ukazał się artykuł adw. dr Agnieszki Skorupki pt.: „Charakter postępowania rejestrowego a zakres kognicji sądu rejestrowego wobec uchwał spółek kapitałowych”.
Pełna treść artykułu dostępna jest tutaj.
O czym jest artykuł?
W orzecznictwie i w doktrynie spore kontrowersje budzi zakres uprawnień kontrolnych sądu rejestrowego w przedmiocie badania zgodności z prawem uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych. Sporne jest, czy zakres kognicji powinien być określony wąsko, czy szeroko. Szerokie ujęcie zakresu kontroli oznacza, że sąd rejestrowy może badać treść wniosku o wpis w zgodzie z przepisami ustawy i umowy spółki oraz wykreślać z urzędu dane niedopuszczalne, czyli takie, które są niezgodne nie tylko z rzeczywistym stanem rzeczy, ale również te, które zostały wpisane na podstawie wadliwych czynności prawnych. Sporne zagadnienie zakresu kognicji sądu rejestrowego zostało przeanalizowane w odniesieniu do publicznoprawnego charakteru postępowania rejestrowego.
W postępowaniu nieprocesowym przyjmuje się, że interes publiczny przeważa nad interesem prywatnym, co przejawia się m.in. w szerszym zakresie działania sądu z urzędu. W artykule postawiono tezę, że postępowanie rejestrowe ma charakter publicznoprawny, gdyż informacje zawarte w Krajowym Rejestrze Sądowym są jawne i publiczne, a dokonane tam wpisy korzystają z domniemania prawdziwości, co oznacza, że dane są zgodne z kreującymi je dokumentami stanowiącymi podstawę wpisów tych danych.
Zobacz również – Świadek-ekspert a postępowanie uproszczone