Przede wszystkim prawo do upadłości konsumenckiej uzyskały wszystkie osoby fizyczne, które stały się niewypłacalne. Upadłość konsumencką mogą otrzymać nie tylko konsumenci, ale także osoby fizyczne, które prowadziły działalność gospodarczą.
Ustawodawca założył, że jeżeli ktoś nie jest w stanie spłacać swoich długów, to należy udzielić mu pomocy przez redukcję lub rozłożenie na raty jego długów, a w sytuacjach niezawinionych przez dłużników, nawet przez ich całkowite umorzenie.
Zasady redukcji zadłużenia mogą wynikać z wyznaczonego przez Sąd planu spłaty, ale też z wynegocjowanego bezpośrednio z wierzycielami porozumienia. W obu przypadkach profesjonalny pełnomocnik dłużnika może odegrać istotną rolę.
Nowe przepisy w zakresie upadłości konsumenckiej dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą harmonizują z dyrektywą o restrukturyzacji i upadłości (UE) 2017/1132.
Obie regulacje są ukierunkowane na ratowanie i sanację przedsiębiorstw, celem umożliwienia przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji kontynuowanie prowadzonej działalności. W ten sposób prawo unijne i krajowe realizuje podejście pomocowe oparte na tzw. zasadzie drugiej szansy.
Nasi Adwokaci i Radcowie prawni mają bogate doświadczenie w praktyce stosowania prawa upadłościowego. Umiejętnie reprezentujemy prawa konsumentów i przedsiębiorców wobec Sądów, syndyków oraz wierzycieli.
Upadłość konsumencka – czym się zajmujemy:
- analizujemy status i sytuację prawną konsumenta lub przedsiębiorcy w zakresie możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej oraz jego szans na redukcję lub umorzenie zadłużenia,
- przygotowujemy wniosek o ogłoszenie upadłości oraz wymagane dokumenty,
- zapewniamy zastępstwo procesowe i prawne w postępowaniu upadłościowym oraz wobec jego uczestników, w szczególności doradcy restrukturyzacyjnego, syndyka oraz wierzycieli,
- współdziałamy w ustaleniu korzystnego dla dłużnika i wykonalnego planu spłat lub redukcji zadłużenia.
Zapraszamy do współpracy.